Masonic Historical Soc.

Papers of Masonic Historical Society

Miscellaneous- Horses for Courses
Picnic at Luna Park
No. 1 – Bro. Air Commodore Sir Charles Kingsford Smith
No. 2 – Lawrence Hargrave 1850-1915
No. 3 – John William Pilbeam Goffage (Chips Rafferty)
No. 4 – Most Worshipful Brother His Majesty King George VI
No. 5 – R.W. Bro. Bishop Hilliard PDGM 1887-1960
No. 6 – John Hosking 1806-1882
No. 7 – Bro. Dr. William Bland 1789-1869
No. 8 – Police Commissioner Bro. William John Mackay
No. 9 – John Sutherland 1816-1889 – Builder and Politician
No. 10 – Nat Phillips (Stiffy) and Roy Rene (Mo)
No, 11 – Wor. Bro. Herbert Henry (Smoky) Dawson M.B.E.
No. 12 – Lieutenant John Oxley RN 1783-1828
No. 13 – Bro. Sir Henry Brown-Hayes
No. 14 – Sir Edward (Weary) Dunlop 1907-1993
No. 15 – John McDouall Stuart 1815-1866
No. 16 – Frederick Garling and William Henry Moore – First Crown Solicitors in NSW
No. 17 – V. Wor. Bro. Paul Heinreich Mathias Foelsche – Past Senior Grand Deacon
No. 18 – Thomas Edward Spencer 1845-1911
No. 19 – Sir George Grey PC, KCB (1812-1898)
No. 20 – Francis Howard Greenway (1777-1837).
No. 21 – Sir Frederick Gallagher Calleghan KBE, DSO, ISO, ED (1897-1971)
No. 22 – Mary Reibey (The history of Mary Reibey)
No. 23 – Mei Quong Tart (1850-1903)
No. 24 – Bro. Sir Joseph Banks & Lodge Sir Joseph Banks No. 300
No. 25 – Archives
No. 26 – Kenneth George Hall (1901 1994)
No. 28 – Sir Ernest Thomas Fisk (1886-1965)
No. 29 – Captain Mathew Flinders R.N. (1774-1814)
No. 30 – Hamilton Hume
No. 31 – Alan David McGilvray, AM, MBE (1909-1996)
No. 32 – 3 Part Paper – Samuel Clayton Freemason, Silversmith and Foundation of The Darling Mills, Parramatta
No. 34 – Ambrose George Thomas Saunders & Arthur Edwin Hahn – (Uncle George & Bimbo)
No. 35 – Edgar Laurence (Dunc) Gray (1906-1996)
No. 36 – VROOOM!!! (Masonic history of motor vehicles in Australia)
No. 38 – Jessie Vasey C.B.E. (1897-1966).
No. 39 – Major-General George Alan Vasey CB, CBE, DSO. (1895-1945)
No. 40 – Bro. William Beach (1850-1935)
No. 41 – Australian Aviation-Military & Civil Bro. Robert Hill Buchanan
No. 42 – Anthony Fenn Kemp (1773-1868)
No. 43 – Bro. James Fitzgerald-(Jim Gerald)
No. 44 – Angelo Tornaghi (1823-1906)
No. 45 – Bro. Frederick William Tod (1879-!958)
No. 46 – Surgeon-General Sir William Daniel Campbell Williams, K.C.M.G., C.B. K.St.J.
No. 47 – Bro. Sir John Jamison (1766-1844)
No. 48 – The Flying Prime Minister (John Grey Gorton)
No. 49 – The Frank Whiddon Masonic Homes
No. 50 – Sir Ross McPherson Smith, (1892-1922) & Sir Keith McPherson Smith, (1890-1955)
No. 51 – Sir James Anderson Murdoch, KBE, CMG, MLC. (1867-1939)
No. 52 – The Hon. Sir John Robertson K.C.M.G. 1816-1891.
No. 53 – Gone to Gowings
No. 54 – Bro. Captain John Piper (1769-1851)
No. 55 – Edward Seymour Shaw M.B.E. 1895-1968
No. 56 – Bro. Leslie George Cole (1892-1978)
No. 57 – Rt Wor. Bro. John Williams (1813-1889) – District Grand Master of NSW, EC
No. 58 – Wor. Bro. John Michael Armstrong Stringer OAM, JP, MCIT, ASO
No. 59 – Frederick Ehrenfried (Eric) Baume
No. 60 – A History of Freemasonry on Sydney’s Lower North Shore
No. 61 – Bro. Roy Longmore (1894-2001)
No. 62 – Bro. Walter Edwin Parker (1894-2000)
No. 63 – 4 Australian Masonic Cricketers – W. Bardsley, LV Maddocks, Hedley Brian Taber, William Harold Ponsford M.B.E.
No. 64 – Major-General Sir Neville Reginald Howse, V.C., K.C.B., K.C.M.G., K.St.G., F.R.C.S., L.R.C.P. (1863-1930)
No. 65 – Bro. James William Carruthers.
No. 66 – Sir Joseph Carruthers, KCMG, BA, MA, LLB.(1857-1932)
No. 69 – Bro James Hutchinson Davidson – Musician (1902-1981)
No. 70 – Bro. James Bocking (1853-1926)
No. 71 – Bro. Harry Melbourne
No. 72 – Bro. Norman Selfe, M.I.C.E., M.I.M.E. (1839-1911)
No. 73 – Bro. Norman Peter Olsen (1897-1988)
No. 74 – Two Items from the Grand Lodge Museum (The Silver Cup and The Silver Trowel)
No. 75 – The Grand Lodge Organists of the United Grand Lodge of NSW & ACT
No. 76 – Bro. Charles Henry Kinsella, Funeral Director
No. 77 – Bro. Stanley Robert Lipscombe – Antique Dealer
No. 78 – Septimus Boyd Wilson Kirk
No. 79 – Bro. Dr Charles Edward Strutt (1814-1897)
No. 80 – Bro. Albert Cotter (1883-1917)
No. 81 – Bro. Edward Hammond Hargraves (1816-1891)
No. 82 – Bro. Ronal Jackson – Opera Singer
No. 83 – Rt. Wor. Bro. James Brunton Gibb – Teacher of Speech
No. 84 – Ethel Lang – Actress
No. 85 – Lieut. Commander Wor. Bro. Leon Verdi Goldsworthy G.C., D.S.C., G.M., RANVR (1909-1994)
No. 86 – Some of the Masons of the Municipality of Ku-ring-gai
No. 87 – V. Wor. Bro. Bishop George Merrick Long, Grand Chaplain
No. 88 – Bro. Sir Douglas Frank Hewson Packer KBE., Ost J., FRSA (1906-1974)
No. 89 – Bro. Revd. Stanley Gillick Drummond MBE (1884-1943)
No. 90 – Major-General Sir Granville De Laune Ryrie, KCMG., CB., VD. (1865-1937)
No. 91 – Alexander George Gurney (1902-1955)
No. 92 – Some Masonic Rugby League Players
No. 93 – Noel Walter Melvin (1924-2003)
No. 94 – Bro. Harold Hampton Hardwick – An outstanding sportsman
No. 95 – Bro Leonard London – Radio Personality
No. 96 – George William Brain, MLA., JP., FCA., FICA. (1893-1969)
No. 97 – Bro. Fred Walker (1884-1935) – THE VEGEMITE STORY.
No. 98 – The Proud Jewellers
No. 99 – Rt. Wor. Bro. Sir Leslie James Herron (1902-1973)
No. 100 – Charles Henry Baddeley J.P. (1810-1892) – Pioneer Freemason
No. 101 – Ronald David Bennett – The menswear Fashion King
No. 102 – Hyam Moses Joseph (1835-1912)
No. 103 – Rt. Wor. Bro. Evan Mander-Jones (1902-1975)
No. 104 – Bro. Professor Kenneth John Cable, AM., MA.
No. 105 – Bro. Sir Davis Hughes Kt. (1910-2003)
No. 106 – Freemasonry and the Greycliffe Disaster.
No. 107 – Garling, William Henry CBE., DFC
No. 108 – Bro. Francis Edward De Groot and Bro. Lieut.-Col. Eric Campbell, DSO., VD
No. 109 – Bro. Thomas Robert McKibbin – Test Cricketer (1870-1939)
No. 110 – V Wor. Bro. Rt. Rev. Christopher George Barlow (1858-1915)
No. 111 – Bros. Colin James and Keith Stanley Windon – Rugby Union Greats
No. 112 – Bro. William Berge Phillips, OBE (1913-2003)
No. 113 – Leslie William Smith, MBE
No. 114 – Bro. Earl Stanley White (1900-1996)
No. 115 – Bro. Barrie Thomas Burrill Ward (1934-2004) – Newspaper Photographer
No. 116 – Rt. Wor. Bro. John Thomas Jennings MHR
No. 116A – Bro. Captain John Fitzmaurice and Abbotsholme College at Killara
No. 117 – Bro. Norman Robert Tieck (1916-2001)
No. 118 – V Wor. Bro. Rev’d Frederick James William Rice (1919-1992)
119 – Wor. Bro. Sir Charles Percy Barlee Clubbe KBE.
No. No.120 – John Thomas Ley – A Murderer in our Midst
No. 121 – He kept a Weather Eye on the World Wor. Bro. Dr. Joseph Aubrey Warburton (1923-2005)
No. 122 – Bro. Edwin – Street The Ice Cream Man
No. 123 – Archibald Alexander Jackson (!909-1933) – Australian Cricketer
No. 124 – Wor. Bro. Sir David Storey KBE (1856-1924)
No. 125 – Rt. Wor. Bro. Sir Kevin William Ellis KBE., PJGW (1908-1975)
No. 126 – Bro. Peter Jackson – Pugilist (1861-1901)
No. 127 – Outback Freemasonry – Queensland Style
No. 128 – Wor. Bro. Edwin Maxwell Dollery, MC. (1897-1973)
No. 129 – Wor. Bro. James Mitchell, OBE, CBE. – Inspector General-Commissioner of NSW Police
No. 130 – Ceremony of The Laying of The Foundation Stone of The New Freemasons Hall, Sydney
No. 131 – V. Wor. Bro. Deverick John (Mick) Cronin (1911-1979)
No. 132 – Rt. Wor. Bro. James Douglas Northey (1890-1975)
No. 133 – Bro. Graham Cyril Kennedy, AO. (15 February 1934-25 May 2005)
No. 134 – Rt. Wor. Bro. Richard Doyle, S.G.W. – Crimean War Veteran
No. 134A – Bro. Douglas William Foster
No. 135 – Wor. Bro. Rt. Hon. Sir Harry Talbot Gibbs – Chief Justice of Australia (1917-2005)
No. 136 – Bro. Sydney Staas (1921-1998)
No. 137 – Sir George Frederick Wootten, KBE, DSO, ED. (1893-1970)
No. 138 – Rt. Wor. Bro. George Thornton (1819-1901) – Merchant and Politician
No. 139 – V. Wor. Bro. Albert Williams James (1914-2006)
No. 140 – Bro. Montague (Monty) Charles Carrington Cotton
No. 141 – Bro. Sir Robert (Bob) Carrington Cotton
No. 142 – Bro. Robert Muir (1815-1851)
No. 143 – Bro. Dr. John Job Crew Bradfield CMG, DSc, ME, M Inst CE, MIE Aust. (1867-1943)
No. 144 – Wirth’s Circus
No. 145 – M. Wor. Bro. Sir Harry Holdsworth Rawson (1843-1910) – Admiral and Governor
No. 146 – Bro. Dr. Donald Melvyn Sheldon, MB, BS, FRCS. (1937-2007)
No. 147 – Bro. Dieter Hannes 1923-2005 – Founder of Hanimex
No. 148 – Wor. Bro. John Browne Driscoll 1919-1996 – Airman and Historian
No. 149 – Bro. Douglas Swain, DFC. – Wartime Pilot and Manager, Sydney Morning Herald Flying Services
No. 150 – Bro. Dr. Leopold Dintenfass (1921-1990) – Physical Chemist and Medical Scientist
No. 151 – Early Freemasonry in Maitland
No. 151A – Albert Edward Heath 1887-1956 – Timber Merchant
No. 152 – Bro. Leo Dennis (Lucky) Grills 1928-2007 – Australian Entertainer
No. 153 – Bro. Roger Frederick Pegram (1923-2007) – N.S.W. Swimming Association
No. 154 – Bro. Dr. Frank Harland Mills, AO, MD, FRCS. (1910-2008)
No. 156 – Wor. Bro. James Kibble (1858-1944) – Blacksmith, Wheelwright, Farrier
No. 157 – Bro. Charles Taylor Noble
No. 158 – Wor. Bro. Dr. Ronald Francis (Roman) – Rossleigh Medical Practitioner (1919-2007)
No. 159 – Bro. Alfred Henry Henry (Harry) – Bath Rugby League Great (1925-2008)
No. 160 – Bro. Henry James Herbert (Tup) Scott (1858-1910) MRCS, LRCP. – Australian Cricket Captain
No. 161 – HMAS SYDNEY
No. 162 – HOSPITAL SHIP CENTAUR
No. 163 – Bro. John Sinclair Lumsdane (1895-1948) – Songwriter, Vaudeville Artist and Entertainer
No. 164 – Bro. Walter James Cryer I, Wor. Bro. Walter James Cryer II, V. Wor. Bro. Walter James Cryer III – Master Printers
No. 165 – Bro. Julius Lockington (Judy) Patching, AO., OBE.
No. 166 – Bro. Harold Franklin Luton(1924 – 2008) – From Fighter Pilot and Top Cop to Renowned Artist
No. 167 – Wor. Bro. Sir James Norman Kirby (1899-1971) – Engineer, Manufacturer and Businessman
No. 168 – Jean-Francois De Galaup Compte De La Perouse
No. 169 – Wor. Bro. Sir Kelso King, Kt., O St. J. Businessman
No. 170 – Theodore Simos (1924-2009) – Barrister and Supreme Court Judge
No. 171 – Bro. Captain William Morrison 1st Viscount Dunrossil – Australia’s Forgotten Governor-General (1893-1961)
No. 172 – Bro. Arthur William Byrne (1923-2009) – Inventor of Roll-A-Door
No. 173 – Bro. Alan Light (1916-2009) – Operatic Singer
No. 174 – V. Wor. Bro. Roy Hamilton Whitecross (1920-2009) – Survivor of Burma and Changi
No. 175 – Bro. Colonel George James Molle 1773-1823
No. 176 – Cricket Administration in New South Wales
No. 177 – Walter and Horace Lindrum – Billiards and Snooker
No. 178 – Bro. Lieutenant Charles Jeffreys R.N. (1782-1826)
No. 179 – Oils Ain’t Oils – Viscount Charles Cheers Wakefield (1859-1941) -.Founder of the Castrol Oil Company
No .180 – Bro Thomas Davies Mutch (1885-1958) – Journalist, Politician and Historian
No. 181 – Bro. Colin Maxwell Whitehead (1922-2010) – Chesty Bond
No. 182 – Wor. Bro. John Horatio Clayton (1855-1925) – Solicitor, Alderman, Mayor and founder of Clayton Utz and Company
No.183 – Bro. William Albert Flick (1890-1980) – Pest Exterminator
No. 184 – George Frederick Harris – A Journey from Merthyr to Sydney & a Talented Portrait Painter
No. 185 – Air Chief Marshall Sir Frederick Rudolph William Scherger KBE, CB, CBE, DSO, AFC. (1904-1984)
No. 186 – Lionel George Logue (1880-1938) – Speech Therapist to a King
No. 187 – Bro. Alan James Mather – A Soldier and a Mason (1880-1917)
No. 189 – Wing Commander V. Wor. Bro. William Simpson McAloney, G.C., OBE. (1910-1995)
No. 190 – John (Jimmy) Hill – Anti Boxing Boxer
No. 191 – James Dunlop (1793-1848) – Astronomer
No. 192 – Bro. Sergeant Eric George Bailey (1906-1945) – Police Officer
No. 193 – Bro. John George Bailey (1929-2011) – Chief Inspector N.S.W. Police
No. 194 – Bro. Nelson Rowatt Chad (1938-2011) – Detective Inspector
No. 195 – Wor. Bro. Lieut. Colonel Maxwell Derbyshire M.C. & Bar (1915-1980)
No. 196 – Bro. Joseph Rudyard Kipling (1865-1936)
No. 197 – Bro. Trevor Allan – Rugby Union Great
No. 198 – Bro. Douglas Baglin – Photographer, Author and Conservationist
No. 199 – Bro. Lionel Douglas Van Pragg – Speedway Motor Cyclist and Airman
No .200 – Rex Olsson – Fiscal Expert
No. 201 – Wor. Bro. William Blizard (Blizzard) – Soldier and Mason
No. 202 – Wor. Bro. Frederick Foster Cowpe 1919-2011 – Heroic Spitfire Pilot
No. 203 – Wor. Bro. Thomas Henry Chapman – Cyclist and Footballer
No. 203 – Wor. Bro. Thomas Henry Chapman – Cyclist and Footballer
No. 205 – Mervyn Lloyd Coles – Schoolteacher Extraordinaire and Freemason
No. 206 – John Francis Treloar – Olympic Athlete
No. 207 – Bro. Montague Thomas Archibald Wedd – Artist
No. 208 – The Story of Karagi Court (Masonic Retirement Village)
No. 209 – Bro. Thomas McVitie (1781-1833)
No. 210 – Wor. Bro. Maurice Lillenthal (1917-2013) – Cricketer
No. 211 – The early history of the Willoughby Chatswood Suburbs and History of Lodge Kuring-gai No. 230
No. 212 – Bro. Hieronymus (Jerome) Salvator Lopez von Periera Alias Charles Rasp
No. 213 – Allegory of the Church of the Temple
No. 214 – Wor. Bro. Colin Alexander Peden Munro O.A.M. – ABC Broadcaster
No. 215 – Bro. Harold Oswald Fletcher – Scientist and Explorer
No. 216 – Bro. Augustus Earle – Artist
No. 217 – The First Freemasons of Port Macquarie
No. 218 – Cracker Night
No. 218 – Cracker Night
No. 219 – The Montevideo Maru